Şanlıurfa Gazetesi

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
CEVAHİR REKLAM
Bu haber 90493 kez okundu. | Kategori : ŞANLIURFA
Haberin Tarihi :   21 Aralık 2011 - 22:05

Yakup Peygamber ve Şanlıurfa

Büyüt
Küçült
Yakup Peygamber ve
ABONE REKLAM

Harran Hz. Yakub Kuyusu

 

            İbrahim Peygamber’in torunu olan Yakub Peygamber’in babası İshak Peygamber, annesi Rebeka’dır. Yakub’a kin besleyen kardeşi İys (Esav) O’nu öldürmeyi tasarlıyordu.  Esav’ın bu niyetini duyan anne Rebeka,  oğlu Yakub’a kaçmasını söyledi.   Yakup dayısı Laban’ın kaldığı Harran’a geldi .  Burada bir kuyunun başında çobanlarla sohbet ederken dayısının kızı Rahel babasının koyunlarını suvarmağa getirmişti. Yakub’ dayı kızı Rahel’i görünce, kuyunun ağzındaki taşı kaldırdı ve dayısının koyunlarını suvardı. Sonra Rahel’i öptü ve O’na halası Rebeka’nın oğlu olduğunu söyledi. Yakub Harran’da bir ay dayısının yanında kaldı. Laban Yakub’a, ücretsiz hizmet olmayacağını, hizmetine karşılık ne istedeğini sordu. Yakub Laban’ın küçük kızı Rahel’i istedi. Ancak Laban, bunun için 7 yıl hizmet etmesi gerektiğini söyledi. Yakub, Rahel’i o kadar çok seviyordu ki, bu yedi yıl göz açıp kapayıncaya kadar geçti. Bu süre sonunda Laban, bütün halkın davet edildiği bir ziyafet (düğün) verdi , ancak gece Rahel yerine O’nun ablası Lea’yı verdi. Yakub sabah olunca bunun farkına vardı. Laban bu davranışına gerekçe olarak büyük dururken küçük kızın evlendirilemeyeceğini gösterdi ve Yakub’a Rahel’i alabilmesi için 7 yıl daha hizmet etmesi şartını koştu. O dönemde henüz iki kardeşle evlenmek yasaklanmamıştı. Yakub bu şartı da yerine getirdi ve dayısına ikinci 7 yıl hizmetten sonra Rahel’i  de eş olarak aldı. Yakub’un Lea ve Rahel’den  ve onların cariyelerinden çok sayıda çocuğu oldu. Çocuklarından biri olan Yusuf, en çok sevdiği eşi Rahel’den olmuştur.

Hz. Yakub’un Rahel ile karşılaştığında kaldırdığı kuyu taşının tılsımlı olduğuna inanılıyor ve bu taş Harran’da Hz.İbrahim Manastırı’nda saklanıyordu.

Hz.Yakub kuyusunun tılsımlı taşı için İslam öncesine ait Süryanice bir kaynakta şöyle bir öykü anlatılmaktadır: “Çocuğu olmayan İstanbullu bir hanım Harran’a gidecek bir tüccara Hz.Yakub kuyusunun tılsımlı taşından bir parça getirmesi ricasında bulunur. Harran’a gelip İstanbul’a dönen bu tüccara tılsımlı taş parçası sorulur. Fakat tüccar söz verdiği bu görevi unutmuştu. Hemen şehrin dışına giden tüccar bulduğu taştan bir parça kopararak onu ipek mendile sarıp kadına getirdi. Kadın hamile kaldı ve bir kız çocuğu oldu. Ancak kadın buna üzüldü ve tüccara “-eğer bana daha büyük bir parça getirseydin oğlum olurdu” diye sitemde bulundu. Tüccar, “Kadına rasgele verdiğim bu taşın yerine gerçekten Yakub kuyusunun taşından bir parça getirmiş olsaydım belki de kadının bir kaç çocuğu olacaktı” diye düşündü.

Günümüzde çok sayıda ziyaretçi çeken Harran’daki Yakub Kuyusu çevresinde Şanlıurfa Valiliğince  çevre düzenlemesi başlatılmış bulunmaktadır.

 

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
TAKOĞRAFÇI
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
İRTİBAT: info@sanliurfaazetesi.com TELEFON: 0414 215 15 36